تبلیغات
وبلاگ کلاس سوم دبستان پویش
وبلاگ کلاس سوم دبستان پویش
 
قالب وبلاگ
گرما و مواد (1)


یادآوری:

          همه ی مكان ها و چیزها به یك اندازه گرم نیستند. زمین، گرمای خود را از خورشید می گیرد. گرما، موجب آب شدن یخ می شود. چیزهایی كه در اطراف ما وجود دارد، «ماده» نام دارند. ماده به سه حالت جامد، مایع و گاز، وجود دارد. ماده، جرم و حجم دارد. جامد به موادی می گویند كه از خود، شكل ثابتی دارند و حجم آن ها، مشخص است. مانند: چوب، كاغذ، سنگ و ... . مایع به موادی می گویند كه شكل ثابتی ندارند و به شكل ظرف خود در می آیند و حجم مشخصی دارند. مانند: آب، نوشابه و ... . گاز به موادی می گویند كه شكل و حجم مشخصی ندارند و در همه جا پراكنده می شوند. مانند، اكسیژن، هیدروژن، كربن دی اكسید و ... .

تبدیل جامد و مایع به یك دیگر:

1- ذوب:

          در اطراف ما، مواد گوناگونی وجود دارند. برخی از آن ها، جامد (آهن، یخ و ...) ؛ برخی مایع (آب ، نوشابه و ...) و برخی دیگر، گاز (هوا و ...) می باشند. مواد، همیشه به یك حالت نیستند و می توانند از حالتی به حالت دیگر تبدیل شوند.

          یخ، نوعی جامد است، اگر به اندازه ی كافی گرم شود؛ به مایع (آب)، تبدیل می شود و اگر آب را باز هم گرما دهیم؛ به گاز (بخار)، تبدیل می شود. پس نتیجه می گیریم: اگر،‌مواد جامد را به اندازه ی كافی گرم كنیم، به مایع تبدیل می شوند. تبدیل مواد جامد به مایع، «ذوب شدن» نام دارد. پس، ذوب، یعنی مایع شدن.

2- انجماد:

          مواد مایع اگر به اندازه ی كافی سرد شوند به جامد تبدیل می شوند. تبدیل مایع به جامد، «انجماد» نام دارد. پس: انجماد، یعنی جامد شدن.

          پارافین، ماده ای است كه از آن شمع درست می كنند. پارافین را ابتدا گرما می دهند تا ذوب شود. سپس آن را در قالب های مختلف می ریزند و نخی را در وسط آن قرار می دهند و به شكل های مختلف درمی آورند. شمع پس از سرد شدن جامد می شود و به شكل قالب در می آید.

تبدیل مایع و گاز به یك دیگر:

1- تبخیر:

          زمین، پس از باریدن باران خیس می شود و با آفتابی شدن هوا، زمین كم كم خشك می شود. لباس های شسته شده هم، پس از مدتی خشك می شوند. هنگامی كه مواد مایع گرم می شوند، كم كم به گاز تبدیل می شوند. پس، آبی كه باعث خیس شدن زمین می شود در اثر گرمای خورشید ، به بخار تبدیل می شود.

          بخار آب ، حالت گاز دارد و معمولا در هوا مقداری بخار آب وجود دارد،‌كه دیده نمی شود. تبدیل شدن مایع به گاز را ، «تبخیر» می گوییم. پس: تبخیر، یعنی بخار شدن.

          آبی كه روی بدن شما وجود دارد، برای بخار شدن، نیاز به گرما دارد و این آب، گرمای بدن شما را می گیرد و در نتیجه شما احساس سرما می كنید. اگر مقداری الكل را در یك ظرف سر باز ، بریزیم، می بینیم كه پس از مدتی هیچ الكلی، در ظرف باقی نمانده است، در واقع الكل،‌تبخیر شده است.

          اگر آب دریا بخار نشود، ابر، تشكیل نمی شود و بارندگی به وجود نمی آید و همچنین اگر آب تبخیر نشود، دیگر لباس ها خشك نمی شوند و اگر آب، منجمد نشود، دیگر یخ نداریم.

2- میعان:

          وقتی بخار آب ، به بشقاب فلزی كه سرد است، برخورد می كند، بخار آب، در اثر سرما به آب كه مایع است تبدیل می شود. پس به تبدیل گاز به مایع، در اثر از دست دادن گرما، «میعان» می گوییم. مثال های زیادی از این تغییر حالت (میعان) وجود دارد: هنگامی كه آب، از سطح دریا بخار می شود و به طرف آسمان حركت می كند، در قسمت های بالای آسمان، به علت سردتر بودن هوا، بخارهای آب به مایع تبدیل می شوند و ب صورت باران به سمت زمین باز می گردند.

          به عمل تبدیل پشت سر هم تبخیر و میعان، «تقطیر» می گویند. مثلا برای به دست آوردن آب آشامیدنی از آب شور از روش تقطیر استفاده می شود.

خلاصه ی درس:

- اگر مواد جامد را به اندازه ی كافی گرما دهیم به مایع تبدیل می شوند.

- تبدیل مواد جامد به مایع، «ذوب شدن» نام دارد.

- ذوب، یعنی مایع شدن.

- مواد مایع اگر به اندازه ی كافی سرد شوند به جامد تبدیل می شوند.

- تبدیل مایع به جامد، «انجماد» نام دارد.

- انجماد، یعنی جامد شدن.

- به تبدیل شدن مایع به گاز، «تبخیر» می گوییم.

- تبخیر، یعنی بخار شدن.

- به تبدیل شدن گاز به مایع، «میعان» می گوییم.

- به عمل تبدیل پشت سر هم تبخیر و میعان، «تقطیر» می گویند.

مطالعه ی آزاد

          تصعید و چگالش هم از انواع تغییر حالت های ماده هستند. زمانی كه یك نفتالین را در اتاقی قرار می دهیم می بینیم كه پس از مدتی نفتالین بدون این كه به مایع تبدیل شود به گاز تبدیل می شود، به این تغییر حالت ماده كه در آن جامد مستقیما به گاز تبدیل می شود، «تصعید» می گوییم.

          زمانی كه شما در یخ ساز یخچال را باز می كنید، برفك هایی را داخل یخچال می بینید این برفك ها از تغییر حالت گاز به حالت جامد به وجود آمده اند. به این تغییر حالت ماده كه در آن گاز مستقیما به جامد تبدیل می شود چگالش می گوییم.
طبقه بندی: علوم، 
[ شنبه 18 آذر 1391 ] [ 09:41 ب.ظ ] [ شبنم حسامی راد ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


با نام و یاد خدای مهربان
خدای بزرگ،به من کمک کن وقتی می خواهم به کسی بگویم درست راه برو کمی با کفش های او راه بروم...
من یک معلّمم،ساده و بی آلایش.
بوی سادگی را از کودکانم گرفته ام.
می نویسم...
می نویسم تا باشم،تا به سراغم بیایند،
می نویسم تا برایم بنویسند...

شبنم حسامی راد آموزگار پایه ی سوّم ابتدایی هستم.
استان آذربایجان غربی
تحصیلات:فوق لیسانس
امیدوارم این وبلاگ برای دانش آموزان عزیز و همکاران محترم مفید واقع شود.

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
 

مهم نیوز